در قدیم عقیده بر این بود که یک خانم حامله به روزانه ۱۲۰۰میلی گرم کلسیم نیاز دارد ولی تحقیقات جدید مشخص کرده اند که روزانه ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم تمام نیازهای یک خانم باردار را بر طرف می نماید. بدن شما بیش از این مقدار را نمی تواند جذب کند. شما باید روزانه ۴ وعده لبنیات یا سایر موادی که سرشار از کلسیم هستند را مصرف کنید ( به لیست زیر مراجعه نمایید.)
حتی پس از به دنیا آمدن بچه و تمام شدن مراقبت های پس از زایمان باز هم به کلسیم مصرفی خود توجه داشته باشید. شما به این ماده جهت جلوگیری از پوکی استخوان در آینده نیاز دارید.

بهترین منابع غذایی کلسیم

شیر و سرشیر و سایر انواع لبنیات بهترین منابع کلسیم هستند، همانند غذاهای غنی شده با کلسیم و ماهی تن

(نوع غذا)مقدار کلسیم
۲۵۰ گرم ماست کم چرب۴۱۴
۲۵۰ گرم شیر بدون سرشیر۳۰۲
۲ فنجان پنیر محل۳۰۰
۲۵۰ گرم آب پرتقال غنی شده با کلسیم۳۰۰
۲ قطعه نان غنی شده با کلسیم۳۰۰
۱۰۰ گرم ساردین۳۰۰
۱ اونس پنیر Gruyere283
100 گرم تن ماهی آزاد۲۱۱
۳۰ گرم پنیر چدار۲۰۲
یک دوم فنجان شلغم پخته۹۸

مکمل حاوی کلسیم

یک مکمل مولتی ویتامین خوب باید حداقل ۱۵۰ تا ۲۰۰ میلی گرم کلسیم داشته باشد. شما همچنین می توانید از یک مکمل کلسیم استفاده نمایید. اگر ترکیب کلسیم این مکمل به صورت کربنات کلسیم باشد بهتر است زیرا این ترکیب کلسیم به راحتی در بدن جذب می شود. جهت فهمیدن این موضوع یک آزمایش انجام دهید: مقداری از مکمل حاوی کلسیم را در یک ظرف حاوی سرکه بریزید اگر پس از ۱۰ دقیقه هنوز به طور کامل حل نشده بود بهتر است از یک مکمل دیگر استفاده نمایید.
سعی کنید قرص های کلسیمی استفاده کنید که بدون سرب هستند. تحقیقات جدید مشخص کرده اند که برخی از منابع طبیعی کلسیم هم حاوی مقادیر کمی سرب هستند که حتی همین مقدار کم هم می تواند بر روی جنین آثار سوئی داشته باشد.

مصرف دارو در دوران بارداری

زنان باردار مخصوصاً در سه ماهه اول حاملگی نباید هیچ دارویی را بدون تجویز پزشک متخصص زنان مصرف نمایند. زیرا بسیاری از این داروها از جفت گذشته و خود را به جنین می رسانند.
تحقیقات مختلف نشان داد که داروهای ضد درد، خواب آور و آنتی بیوتیک ها از جفت گذشته و خود را به جنین می رسانند. لذا در دوران بارداری باید حتی المقدور از مصرف دارو خودداری نمود. دارویی مانند آسپرین که همه فکر می کنند بی ضرر است به مقدار زیاد ممکن است اختلالاتی در انعقاد خون نوزاد به وجود آورد. بنابراین در حاملگی برای تسکین درد بهتر است از استامینوفن استفاده شود. مقادیر کم آسپرین ( یک قرص آسپرین بچه در روز) می تواند باعث جلوگیری از ایجاد فشار خون بالا در حاملگی شود. اگر سابقه فشار خون بالا در حاملگی دارید در مورد مصرف آسپرین از پزشک خود سؤال کنید.
استفاده از دارو بدون تجویز پزشک در بعضی از کشورها مانند آمریکا رایج است. مقاله ای که در مورد مصرف دارو در دوران بارداری در مجله بالینی زنان و مامایی در شماره ژوئن ۱۹۷۷ منتشر شد نشان داد که بسیاری از زنان باردار بدون تجویز پزشک دارو را مستقیماً از داروخانه خریداری کرده و مصرف می نمایند. در ۲۳۱ بیمار مورد مطالعه ۶۵% از دارو های ضد اسید معده، ۲۸% از ترکیبات آهن، ۲۵% از ملین، ۱۷% از قطره بینی، ۱۶% از داروهای ضد استفراغ و ۳% از مسکن استفاده کرده اند. این است که نا هنجاری مادرزادی در بچه های این مادران بیشتر از زنان بارداری است که دارویی در دوارن بارداری بدون تجویز پزشک مصرف نکرده اند.

پاسخی بگذارید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.